The Gentlemen of Kuştepe

Bu resim serisi, metnini Uğur Tanyeli’nin yazdığı, fotoğraflarını Engin Gerçek’in çektiği, başlığı “İstanbul’da Mekan Mahremiyetinin İhlali ve Teşhiri: Gerilimli Bir Tarihçe ve 41 Fotoğraf” olan bir tasarım kitabı.

Kitaba ilham veren fotoğraflar, Kuştepe sakinlerinden bir kısmının ev içi mekanlarını gösteriyor. Bunlar, evleri dekorasyon dergilerinin ilgi alanında bulunmadığı için, evleri neredeyse hiç fotoğraflanmamış İstanbullular. Engin Gerçek, bu iç mekanları ev sahipleriyle birlikte fotoğraflayarak, görmezden gelinen, yaşam alanları pek az bilinen bir grup kentliyi görünür kılıyor. Yaşadıkları mahalleler dönüşüm ve burjuvalaştırma tehdidi altında olan bu öznelerin dünyalarını toplum geneline açıyor.

Kitabın ana metnini oluşturan Uğur Tanyeli’nin yazısıysa, İstanbul’da konut mahremiyetinin tarihine eğiliyor. 15. yüzyıldan bugüne uzanan bu tarihçe, kentlilerin özel yaşam alanlarını hangi amaç ve gerekçelerle nasıl tanımladıkları meselesi üzerinde yoğunlaşıyor. Özel yaşamın, beş yüzyıl içinde hangi geniş çaplı değişimlerden geçtiğini ortaya koyuyor. Böyle bir tarihçe sayesinde, 15. ve 16. yüzyılın tek odalı evlerinden, güncel İstanbul’un kapalı ve denetimli sitelerine uzanan bir mimari ve toplumsal macerayı okumak mümkün oluyor. Sözkonusu macera saraylıların değil, kentli sakinlerin, “sokaktaki adam”ın gündelik yaşam macerası”.

http://mashallahnews.com/?p=10106
Sıkıysa Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*