Linol Baskı Atöylesi – Linoleum Printing Workshop


PLEASE SHARE… THANK YOU!!!!
Linol Baskı Atöylesi - Linoleum Printing Workshop
Tarih: 13 Temmuz Cumartesi - 13 July Saturday
Yer: ALPERT ATELIER - CIHANGIR
Saat:14.00-17.OO
Ücret:/Fee: 1000TL
İletişim ve rzv: 05379318085 or DM
🎨DM for reservations.🖌️ Kapora 500Tl
.
Fransızca’daki “gravure” sözcüğünden dilimize geçen ve matbaacılıkta da kullanılan bir teknik olarak gravür, sanatsal anlamda kazıma resim sanatını ifade eder ve “oyma baskı” olarak da adlandırılır.

Linolyum; beziryağı, doğal reçine, mantar tozu, talaş, kalker ile sıvanmış, kendir dokumasından yapılan bir çeşit taban malzemesididr. Linol baskı tekniğinde, seçilen görsel materyal kesme bıçağı yardıçizeceklerimıyla linol üzerine oyulur ve ardından matbaa mürekkebi ve merdaneler aracılığı ile boyanır. Baskı işlemi sırasında oyulan yerler değil, yüksek kısımlar kağıda geçer. Bu anlamda, oyma işlemini kağıda geçmesini istediğimiz görselin negatifini esas alarak yapmak gerekir.

Linol baskı için gereken malzemeler her katılımcı için hazırlanmış olacaktır;

  • Bir adet 10.5x15 cm boyutunda kesilmiş linolyum tabaka
  • Linolyum kesme bıçağı (satın alma olasılğı)
  • Üzerine baskı yapılacak kağıt
  • Baskı işlemi sırasında kullanılacak tahta kaşık - Mürekkep
Katılımcılar atölyede seçecekleri hazır görselleri, örnekteki gibi oyma işlemine ve 10.5 x15 cm oranına uygun halde hazırladıkları görselleri ya da marker kalem ile doğrudan linolyum üzerine deseni çalışabilirler.

Atölyemizde, basılacak görselin seçimi ve hazırlanması ile ilgili kısa bilgilendirmenin ardından, gravür sanatçısı Ari Alpert eşliğinde baskıya dair tüm süreç ve uygulamaları deneyimleyecek olan katılımcılarımız, kendileri ya da özel günlerds sevdiklerine hediye etmek için küçük ve edisyonlu birer seri üretme şansı yakalayacaklar.

Detay icin: www.arialpert.com

workshop #gravure #printmaking #arialpert #linoldersi #linoldersi


Sıkıysa Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*