Andriodler Geliyor, Ama Korkmayın!Son iki haftadır OMD Digital ofisinde beraber calıştığım iki iş arkadaşımın, sürekli bir heyecanla yeni aldıkları Andriod yazılımlı HTC telefonlar hakkındaki muhabetlerine şahit oluyorum. Peki bu kadar büyütülecek ne var bu Andriotlu işletim sistemli telefonda? Bi tane iPhone alın olsun bitsin bu iş, öyle değil mi? Değilmiş!

Peki Andriod nedir? Google, 2007 yılında 30 dan fazla yazılım şirketi ile bir araya gelerek açık kaynak kodlu bir işletim sitemi ortaya çıkarmayı hedefledi ve yaptı. Ortaya çıkan, Andriod yazılımlı neredeyse bir portatif bilgisayar diyebiliriz. İşletim sistemleri kullanıcı tarafından değiştirilebilir olması ise önemli özelliklerinden. Peki Linux üzerine kurulu bu sistem normal bir telefon kullanıcısı için ne ifade eder. Birincisi, iPhon’un deseklemediği flash player desteği var (hani sitede bi seyler ucuyor hopluyor ya J ). Yani  bir sitede normalde görduğumuz animasyonları yada flash yapılı siteleri destekliyor olması büyük bir avantaj. İkincisi ise Andriod bir Google ürünü olduğu için Google’ın hizmet verdiği  bütün hizmetlerde (Youtube, Gmail, Google Docs vs.) daha rahat ve özgürce kullanım sağlıyor olması ve Google’ın piyasaya sürecek applicasiyonlara desek sağlayacak olması. Tabi bu applikasyonları da kendi bilgisayarınızda da kullanabiliyor olabileceksiniz çünkü Andriod sistemli bilgisayarları da yakın gelecekte daha fazla görüyor olacağız.

Bir önemli özellik daha ise Andriod bir telefonun 6-7 applikasyon açıkken rahatça multi task yapmaya olanak veriyor olması. Yani hem efektif hemde hızlı!.

Son olarak, bence en önemli özelliklerinden biri, Andriod açık bir yazılım olduğu için herhangi bir telefon üreticisi bu yazılımı kullanarak telefon üretebilir. Yani bu ne demek bizim için? Rekabet büyüdükçe piyasada daha kaliteli ve daha ucuz telefon olacak.

Bütün bu makale desteklemek için ortaya soyle bir rakam atayım. ABD’de Andriod İşletim sistemli Telefonlar 2010 un ilk Çeyreğinde iPhone satışınu geçmiş bulunuyor.

iGuess its time to make a change!

http://www.omddigitalblog.com

Bu makale Perşembe, Aralık 9th, 2010 tarihinde, saat 19:08'de Digital Pazarlama, Google, Mobil Pazarlama kategorisi altinda yayinlanmistir.
Sıkıysa Paylaş:

2 thoughts on “Andriodler Geliyor, Ama Korkmayın!

  1. daha yeni kanyonda androidlu laptop billboardu gordum! ozellikle belirtilmisti..ama biraz daha bakarım..araştırma yaptığım linkleri paylaşırım

  2. “Tabi bu applikasyonları da kendi bilgisayarınızda da kullanabiliyor olabileceksiniz çünkü Andriod sistemli bilgisayarları da yakın gelecekte daha fazla görüyor olacağız.”

    Bu bilginin doğru olduğunu zannetmiyorum. Google, işletim sistemi konusunda tamamen Chrome OS’a yönelmiş durumda ve Android tamamen cep telefonları, PDA vs gibi kısıtlı kaynağa sahip cihazlar için özel olarak tasarlanmış bir OS. Android’in pc işletim sistemi olarak kullanılacağına dair bilgi veren bir kaynak varsa bunu paylaşmalısın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*